Moim zdaniem: o ogrzewaniu
7.05.2017
500 słów
3 minut czytania

Jestem niezmiernie pewny, że większość z was wolałoby egzystować gdzieś daleko na południu, w upalnych państwach jak Portugalia bądź Bułgaria gdzie formalnie nie trzeba poniekąd zakładać ogrzewania w domku, co najwyżej możemy co jakiś czas napalić w kominku gdy ciepłota poleci poniżej kilkunastu stopni na plusie. Są ludzie, którzy istotnie w taki sposób czynią i emigrują, lecz niechybnie dominująca część z nas może być zanadto uwiązana do własnych stron macierzystych oraz rodzin by pozostawiać państwo z tak przyziemnego pretekstu jak potrzeba ogrzewania miejsca zamieszkania zimą.

Czym grzejemy w Polsce

piecykGrzanie jest wyraźnym wkładem w utrzymanie domu, natomiast my nie jesteśmy wyjątkowo forsiastymi ludźmi (we względzie generalnym). Zwykle przyłączamy taki rodzaj ogrzewania jaki się nadzwyczaj opłaca, więc piece na tego typu opał jaki kosztuje najmniej. Poniewczasie rzecz jasna biadolimy, iż powietrze zalatuje dymem, jednakże tego rodzaju żywot państw na dorobku, Chińczycy mają zapewne jeszcze gorzej. W krajowych realiach gaz jest bardzo drogi przy czym nie można domniemać jaki będzie jego koszt za parę lat. Nagrzewanie gazem jest bardziej proekologiczne, ale w Polsce nie występuje on w takich kwotach w jakich byśmy go potrzebowali. Dysponujemy za to węglem. Bulwersuje mnie złorzeczenie na górników i kopalnie gdyż to iż kopalnictwo jest w naszym państwie nierentowne to zasługa raczej urzędowego nadzorowania. Kładzione za przykład za wzory zagraniczne kopalnie pewnym dziwem nie są publiczne ale komercyjne. Czy to się komukolwiek podoba lub nie węgiel jest oraz będzie podstawowym paliwem grzewczym zimą jeszcze przez dziesięciolecia. Przypuszczam, że rząd który będzie pożądał wyegzekwować na mieszkańcach zaniechanie opalania węglem zostanie wywieziony na taczkach po pierwszej ostrzejszej zimie.

Co wylatuje kominem?

Nadzwyczaj rozpropagowane w Polsce są tradycyjnego standardu piece zasypowe albowiem kosztują najmniej i da się w nich palić różnorakimi podtypami opału. Zaś jeżeli kogoś stać wyłącznie na taki kocioł to pewno nie stać go także na wykwintniejszy sort węgla. Można w nich palić też drewnem oraz (czego nie wolno czynić natomiast niemało osób nie respektuje niniejszych zakazów) odpadami. Piszę o owym jedynie z tego powodu, że ludzie tak czynią i dla przestrogi. Jeżeli nie dostrzegam problemu w spaleniu w piecu papieru to odpady z plastyku i mokre są niedopuszczalne. Nie tylko niszczycie w ten sposób kocioł i zapychacie kanał kominowy (więcej), lecz jeszcze nadwyrężacie sprawność pieca bo musicie dołożyć mnóstwo węgla by tego typu wilgotne odpady się spaliły.

Ekologia

Przez niedawne lata rozpowszechniane są natomiast piece ekologiczne tzn. z podajnikiem na ekogroszek. Kotły tego typu są same z siebie znacznie kosztowniejsze, jednak niemało gmin dopłaca do zamiany pieców na ekologiczne. Kosztujące więcej jest ponadto paliwo, jednak potrzeba stwierdzić, że czasem nielekko stwierdzić obserwując po kominie czy w podobnym kotle się pali bowiem nieomalże nie widać kopcenia.


Wróć do spisu postów