Ryzyko związane z dysfukcyjną wentylacją
24.02.2017
400 słów
2 minut czytania

Któregokolwiek roku w okresie grzewczym trafiają do opinii społecznej z pomocą mediów wieści o okropnych epizodach, jakich źródłem jest trefny układ grzewczy lub wentylacyjny. Przeważnie są to wypadki zaczadzenia, zaś nie wszyscy biedacy których dotknął tego rodzaju wypadek uchodzą z nich z życiem. Z zaczadzeniem mamy zazwyczaj do czynienia w sytuacjach, w których miejsce zawierające źródło ciepła jest zanadto hermetycznie, natomiast dla odmiany sam układ grzejny nie jest hermetyczny. Podczas wypalania węgla (czy to kamiennego albo chociażby gazu, jaki zarówno ujmuje tenże składnik) przebiega mechanizm skupiania się tlenu z węglem, czego wynikiem jest powstawanie dwutlenku węgla. Podczas gdy w miejscu jest zbyt maluteńko tlenu przebieg ten nie zachodzi kompletnie zatem generowany jest tlenek węgla, odmiennie określany jako czad, jaki jest gazem trującym dla organizmów żywych. Co więcej nie sposób go wyczuć więc często na ratunek bywa już za późno.

Przed zatruciem czadem można się chronić na dwa rodzaje. Przede wszystkim bezwarunkowe jest umożliwienie bezustannego dopływu tlenu do komory spalania w piecu (niezależnie którego będzie on typu), priorytetowo jeżeli jest to kocioł stojący bezpośrednio w opalanym wnętrzu taki jak piec kaflowy albo koza. Dopływ powietrza uzależniony jest wprost od skuteczności wentylacji, czyli kratownic wentylacyjnych (jakich nie wolno blokować), a także wywietrzników w oknach (jeśli są aktualnego wariantu, staromodne okna zwyczajowo dostatecznie akuratnie przepuszczają powietrze z uwarunkowania na swą mniejszą szczelność). Co jakiś czas wskazane jest wywietrzenie wnętrza, a przynajmniej raz w roku zweryfikowanie przepuszczalności przewodów wentylacyjnych.

Następującą sprawą jest upewnienie się, że sam kocioł oraz rury przekazujące spaliny do kanału kominowego są dość szczelne, tak żeby gazy powstające podczas spalania nie potrafiły wydostać się poza piec oraz w pełni wpadały do przewodu kominowego. W domach jednorodzinnych, a już zwłaszcza tychże starszych w których ciepłownia zawiera się w piwnicy, niezbędny jest co pewien okres czasu nadzór przewodu kominowego by upewnić się że spaliny nie przebijają przez uszkodzone ściany kanału kominowego. Jeżeli w taki sposób się dzieje przystaje wytynkować komin od wewnątrz by go uszczelnić.


Wróć do spisu postów